Lateks ve Nitril Eldiven Karşılaştırması: Hangi Eldiveni Almalıyım?

 •  20.01.2022
 •  Admin

Lateks ve Nitril Eldiven Karşılaştırması: Hangi Eldiveni Almalıyım?

Tek kullanımlık eldivenler pek çok sektörde temel çalışma aracı haline geldi. Peki, hangi eldiven tipi üretim / çalışma süreçlerinize daha uygun? Lateks ve nitril eldivenleri ustalıkla ithal ederek profesyonel çalışma süreçlerine sahip bireyler için satışa sunan EldivenMarket uzmanları, sizin için detaylı bir rehber hazırladı.


Lateks Eldivenler: Tek Kullanımlık, Hijyenik, Geçirgen


Genellikle beyaz renginde üretilen ve pudralı olarak satılan Lateks eldiven modelleri kauçuk materyalinden elde edilir. Gündelik yaşamda sıklıkla karşılaşılan bu eldivenler özellikle aşağıdaki durumlarda tüketiliyor:
 • Yemek yapılırken
 • Çeşitli temizlik malzemeleri ile derinin temas etmesi gereken durumlarda
 • Tıp alanında hijyenik kullanımın gerekli olduğu durumlarda
 • Gıda üretimi gerçekleştirilen fabrikalarda
 • Gıdalara dokunularak satışının gerçekleşmesi gereken durumlarda
 • Ambalajlama süreçlerinde

Lateks Eldiven Rehberi: Üretim, Tüketim ve Kullanım Süreçleri

Peki, Lateks eldivenlerle ilgili nelerin bilinmesi gerekiyor? Sık sorulan sorulara uzmanlarımız yanıt veriyor:
 • Lateks eldivenler alerji yapar mı? Evet, Lateks eldivenler kauçuktan yapılır ve kauçuk içerisinde protein barındırır. Protein alerjisi olanlar için Lateks eldiven kullanmak sakıncalı olabilir. Bunun yanı sıra, vitril ve nitril alerjisi olanlar için de Lateks eldivenler alerjik reaksiyona sebep olabilir. Spesifik bir alerjisi olmayanların da eldiven seçimi yaparken ‘’anti alerjenik’’ ibaresi barındıran ürünleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.,
 • Lateks eldivende hangi bedeni tercih etmeliyim? Lateks eldivenler genellikle üç bedende üretildi: S, M, L. El yapınıza uygun olarak sizi çok sıkmayacak fakat çok da gevşek olmayacak bir bedeni tercih edin.
 • Lateks eldiven ne zaman popüler oldu? Lateks eldivenler, 1980’le ile 1990’larda kan yoluyla bulaşan hastalıklardan korunabilmesi için (HIV gibi ölümcül hastalıklar dahil) kullanılmaya başlanması ile popüler hale geldi.
 • Lateks eldivenler tıbbi ortam için uygun mu? Evet, ürünü kullanan kişi ve hastada vitril, nitril veya protein alerjisi olmadığı sürece lateks eldivenler tıbbi ortam için uygundur.
 • Lateks eldivenler mikroptan korur mu? Lateks eldivenler kişinin derisi ile dokunduğu materyal arasında bir koruyucu tabaka görevi görerek bakteri ve mikropların transferini zorlaştırır. Bu, hijyenik bir kullanım ortamını mümkün kılar.
 • Lateks eldiven üreticileri kimlerdir? Eldivenmarket.net, on yılı aşkın sektör tecrübesi ile Türkiye ve dünyaya yüksek kaliteli lateks eldivenleri satışa sunuyor. Ürün çeşitlerimiz için sitemizdeki kategorileri gezinin!


Pudralı Lateks Mi, Pudrasız Lateks Mi Tercih Etmeliyim?


Pudralı Lateks eldivenlerin iç kısımlarında bulunan pudra, eldivenin kayarak elinizde pozisyon almasını kolaylaştırır. Dolayısıyla eldiveni çıkarıp yeniden takacaksanız pudralı seçim daha doğru olabilir. Ayrıca, mısır nişastasından elde edilen pudra eldivenin elinizi tahriş etme ihtimalini azaltır.
Özellikle yemek servisi ve üretimi alanında çalışıyorsanız, dünya çapında bu sektörde pudrasız Lateks eldiven kullanımının daha yaygın olduğunu söylemeliyiz. Çünkü pudrasız eldivenler yemek ya da materyal üzerinde herhangi bir kalıntı bırakmazlar ve çok daha temiz çalışmanızı sağlarlar.


Nitril Eldivenler: Dayanıklı, Kimyasala Karşı Dirençli, Daha Az Alerjik Reaksiyon


1990 yıllarında Lateks eldivenlerin çok sayıda alerjik reaksiyonu beraberinde getirmesi sonucunda ortaya çıkan nitril alternatifi, bugün özellikle yoğun kimyasala maruz kalınan iş kollarında sıklıkla tercih ediliyor. Aşındırıcı, direnç gerektiren güçlü kimyasallarla temastan korunmak istiyorsanız yeni nesil nitril eldivenleri tercih edebilirsiniz.

Nitril Eldiven Rehberi: Üretim, Kullanım Alanları, Renk Alternatifleri, Alerjenler


Uzmanlarımızın yanıtları ile daha detaylı bilgi almaya hazır mısınız? İşte nitril eldivenlerle ilgili en çok merak edilenler:
 • Nitril eldivenler tıbbi ortama uygun mu? Elbette! Tıbbi ortamda kullanılan kimyasal materyallerden korunmak ve olası Lateks alerjisi durumu için bir alternatife sahip olmak isteyenler nitril eldivenleri tercih edebilirler.
 • Hangi renk nitril eldiveni tercih etmeliyim? Nitril eldivenler üç renkte üretilmektedir. Turuncu nitril eldivenler genellikle kimya sektöründe hizmet verenler ve deney / üretim süreçlerinde derisini korumak isteyenler tarafından, mavi nitril eldivenler hastane çalışanları tarafından, siyah nitril eldivenler ise gıda üretim / paketleme / servis sektöründeki bireyler tarafından tercih edilebiliyor.
 • Neden nitril eldiven? Lateks’ten farklı olarak nitril eldivenler kaydırmazlık gücü daha yüksek ve kimyasala karşı direnci daha güçlü ürünlerdir. Sentemik ko-polimer olarak adlandırılan akrilonitril butadien’in kullanımı ile üretilen bu eldivenler, çok sayıda ortamda kolayca kullanılabilir.
 • Nitril eldivenler pudralı mıdır? Has-Pet ürün seçenekleri arasında pudrasız nitril eldivenleri üç farklı renkte görebilirsiniz. Nitril eldiven pudralı ya da pudrasız olarak üretilebilir.
 • Nitril eldiven Lateks içerir mi? Hayır. Nitril eldivenler üretilirken yapay Lateks olarak da adlandırılan laboratuvar malzemesi kullanılır. Lateks alerjisi olan bireyler rahatlıkla nitril eldiven kullanabilir.


Nitril Eldiven Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Nitril eldiven alırken güvenliğiniz ve hizmet kalitenizin korunabilmesi için aşağıdaki detaylara dikkat edin:
 • Nitril eldivenler fiziksel olarak yeterince dayanıklı mı? Kullanacağınız eldivenlerin gözenekli bir yapısının olmaması, kolayca delinmemesi ve kusursuz bir yüzeye sahip olması gerekir. Bunun için temel EN ISO 374-2:2014 standardı uygulanır.
 • Nitril eldivenler kimyasal geçirgenlik bakımından dayanıklı mı? Eldivenin malzemesinin kimyasal ürün için dayanıklı olup olmadığı, EN 16523-1:2015 testi ile anlaşılır. Satın aldığınız ürünün üzerindeki ibareleri kontrol edin.
 • Kimyasal bozulma durumu için eldiveniniz hazırlıklı mı? Kutudan yeni çıkardığınızda son derece sağlam olan eldiven, belirli bir süre kullanımda hemen zarar görerek bozulabilir. Bu bakımdan dayanıklılık EN374-4:2013 standardı ile ölçülür.

Lateks ve Nitril Eldiven Arasındaki Fark: Hangisini Tercih Etmelisiniz?


Peki, sizin için hangi eldiven çeşidi uygun? Keşfedin:

 

Lateks Eldiven

Nitril Eldiven

Kullanım Alanları

Yemek hazırlama, pişirme, bulaşık, muayene, temizlik hizmetleri

Yemek hazırlama, pişirme, bulaşık, muayene, temizlik hizmetleri, yüksek kimyasala maruz kalınacak işler, güzellik salonları, dövme salonları, restoranlar, dişçi muayenehaneleri

Alerjen

Lateks bulundurur.

Lateks bulundurmaz.

Pudralı – Pudrasız Kullanım

Hem pudralı hem pudrasız olarak üretilebilir. Pudralı seçeneği tercih ederseniz elinizde kalıntı bırakmazlar.

Hem pudralı hem pudrasız olarak üretilebilir. Pudralı seçeneği tercih ederseniz elinizde kalıntı bırakmazlar.

Kalınlık

Daha kalındır, fakat dayanıklılığı daha düşüktür.

Daha incedir, fakat kimyasal dayanıklılığı daha yüksektir.

Dokunsal hassasiyet

Yeterli oranda dokunsal hassasiyet sağlarlar.

İnce oldukları için daha yüksek dokunsal hassasiyet sağlarlar.