Pudralı Mı, Pudrasız Mı? Tek Kullanımlık Eldivende Hangisini Tercih Etmeliyim?

 •  24.10.2016
 •  Admin

Pudralı Mı, Pudrasız Mı? Tek Kullanımlık Eldivende Hangisini Tercih Etmeliyim?

Tek kullanımlık eldivenlerde pudralı ve pudrasız seçenekleri, farklı kullanım alanlarında daha konforlu bir çalışma deneyimi için tercih ediliyor. Peki, sizin kullanım alanınız için hangi seçenek daha verimli? Farklı sektörler pudralı ve pudrasız tek kullanımlık eldiven seçeneklerinden hangisini tercih etmeli? Farklı eldiven türlerinin avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Bugün sizlere Has-Pet uzmanları ile oldukça detaylı bir tek kullanımlık eldiven rehberi hazırladık. İçeriğimizin devamında pudralı ve pudrasız versiyonlarıyla farklı eldiven seçeneklerinin özelliklerini göreceksiniz. İncelemeye hemen başlayın!

Tek Kullanımlık Pudralı Eldiven Çeşitleri Nelerdir?
 

Lateks eldivenler, tek kullanımlık pudralı eldiven arayanların en sık tercih ettiği iş araçlarından biridir. Peki, pudralı eldiven ne işe yarar? Birlikte inceleyelim:
 1. Pudralı yapıları, lateks dokusunu yumuşatmakta ve eldiveni giyip çıkarılması kolay hale getirmektedir. Özellikle tek görevde birden fazla kere eldivenin giyilip çıkarılması gerektiğinde, bu tahriş etmeyen yapı yararlı olabilmektedir.
 2. Otomotiv sektöründe, güzellik salonlarında, paketleme ve üretim süreçlerinde çalışan bireyler için pudralı lateks eldivenler cildi kavrama özellikleri bakımından avantajlıdır. Hassas çalışılması gereken yüzeylerde dokunsal algıyı yükselten sıkı kavrama, el ve parmak kullanımını daha verimli kılabilir.
 3. Doğrudan lateks ile etkileşime girmesi halinde alerjik reaksiyon gösteren bireyler, pudralı lateks eldivenleri daha rahat kullanabilmektedir. Nişastadan elde edilen pudra, kauçuk maddesi ile cilt arasında yarı-bariyer görevi görebilmektedir.
 4. Pudralı lateks eldivenler özellikle ıslak ellerle çalışanlar için ekstra konfor sağlar ve kavrayışı arttırır. Bu özelliği ile laboratuvarlar, güzellik salonları, temizlik süreçleri için bu tip ürünler sıklıkla tercih edilmektedir.
 5. Eldiven içerisinde bulunan pudra, kapalı alanda bulunan cildin ürettiği terin emilmesine yardımcı olabiliyor. Bu da terin doğrudan eldivenle temas ederek ıslaklık yaratmasının ve deri ile eldivenin birbirine yapışmasının önüne geçiyor.


Pudralı Eldivenlerin Dezavantajları Nelerdir?
 

Pudralı pudrasız eldiven farkı, bireylerde yarattıkları alerjik reaksiyonlarda görünür olabiliyor:
 • Bazı kullanıcılar pudrasız eldiven kullanımı sırasında ortaya çıkan tahrişten dolayı alerjik reaksiyon gösterirken,
 • Bazı kullanıcılar pudralı eldivende bulunan proteine karşı hassasiyet göstermektedir.
Daha fazlası için: Lateks Alerjisi Nedir? Lateks Alerjisi Olanlar Hangi Eldiveni Kullanmalı?


Pudralı Eldiven Zararlı Mı?
 

Günümüzde bu eldiven çeşitleri çok sayıda sektörde, çok sayıda profesyonel tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.
Geçtiğimiz yıllarda Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA)’nın 2016 yılında pudralı lateks eldivenler ile ilgili tıp sektörü için bağlayıcı olabilecek bir yasaklama önerisi yayınladı. Bu öneri, aşamalı olarak bu eldivenlerin tıbbi prosedürlerde kullanımının durdurulmasını gerektiriyordu. FDA’ya göre pudralı eldivenlerde bulunan maddeye sürekli maruz kalmak solunum yolu problemlerine ya da akciğer iltihaplanması gibi ileri düzey sağlık problemlerine sebep olabiliyor. Dahası, bu eldivenlerde bulunan pudra partikülleri bazı hastaların bağışıklık sistemi tepkisini tetikleyerek tedavi sürecine zarar verebilecek komplikasyonlara sebep olabiliyor.
2016 yılında yayılan bu haber ve kararlardan sonra pudrasız lateks eldivenlerin sağlık kuruluşlarında kullanımı oldukça yaygınlaştı, pudralı eldivenler ise daha ziyade temizlik, gıda hazırlama, paketleme ve üretim süreçlerinde kullanılmaya başlandı.
Pudralı eldivenlerin dezavantaj olarak değerlendirilebilecek özellikleri ise aşağıdaki gibidir:
 • Eldiven içerisindeki pudra üzerinde çalıştığınız ürüne bulaşabilir. Bu hem sağlık problemlerine hem de lekeli / kirli bir görünüme sebep olabilir.
 • Pudralı eldivenlerin rahat çıkarılıp takılabilme özelliği, aynı eldivenin birden fazla kere kullanılması alışkanlığını geliştirebilir. Ne var ki, pudralı lateks eldivenler tek kullanımlık olarak üretilir ve satılır.
Pudralı ve Pudrasız Lateks Eldiven Seçenekleri: Doğal Kauçuk, Çift Ele Uygun, Toptan Satış
Gıda eldiveni, yemek eldiveni ya da temizlik eldiveni arayışlarınızda tercih edebileceğiniz lateks eldivenler Has-Pet güvencesi ile pudralı ve pudrasız olarak satışa sunulmaktadır. Çalıştığınız alana, ihtiyaçlarınıza ve alerjik reaksiyon gösterdiğiniz materyallerin türüne göre rahatlıkla tercih yapabilir ve siparişinizi oluşturabilirsiniz.
Has-Pet güvencesi ile satışa sunulan lateks eldivenler;
 1. Doğal kauçuktan imal edilir.
 2. Çift elde kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır.
 3. Tek kutu içerisinde 100 adet eldiven bulunur.
 4. Pudrasız versiyonları anti-alerjenik iken; pudralı versiyonları ıslak çalışma alanları için verimlidir.
 5. Small, Medium, Large olarak üç farklı beden seçeneğine sahiptir.
 6. Turuncu, yeşil, mavi olarak üç farklı renk seçeneğine sahiptir.


Pudralı Eldivenler Hakkında Sık Sorulan Sorular
 

Aklınızda daha fazla soru mu var? Pudralı eldivenlerle ilgili yanıtları inceleyin!


Hastane ortamı için eldiven pudralı mı pudrasız mı olmalı?
 

Hastane ortamında çalışan ve bizzat muayenehanelere giren bireyler için genellikle pudrasız lateks eldivenler tavsiye edilmektedir. Bu eldivenlerin yapısında hava yolu ile solunuma karışabilecek herhangi bir partikül bulunmaz, bu sayede temizlik yapılan nesnelerin ya da kullanılan gereçlerin üzerinde bir kalıntı oluşmaz.


Pudralı eldiven terletir mi?
 

Kolay giyilip çıkarılabilen pudralı eldivenler, cildinizin nefessiz kalması dolayısıyla ürettiği ekstra teri emer. Bu durum, eldiven dokusu ile cildinizin birbirine yapışmasını engeller. Terletme problemine karşı pudralı lateks eldiven seçenekleri iyi bir çözüm olabilir.


Pudralı eldiven en ucuz fiyatı nedir?
 

Pudralı eldiven fiyatları kullanılan materyallerin direnç ve kalitesine, kutu içeriğine ve üretim süreçlerinin özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. İnternet sitemizdeki pudralı lateks eldiven seçeneklerine göz atarak 100’lü lateks eldiven satın alabilirsiniz. Toptan pudralı eldiven siparişi için ise bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.